#83 Leren voelen

Een mens heeft gevoelens. En opmerkelijk genoeg blijken mensen dezelfde soorten gevoelens te hebben waarvan we in de Bijbel lezen dat God die ook heeft. God kan boos zijn, verdrietig, teleurgesteld, zich schamen en zelfs jaloers zijn.

Als onze Schepper deze gevoelens heeft, dan zal het toch ook wel goed zijn dat wij die gevoelens hebben. Wij mensen zijn naar het beeld van God gemaakt. Je zou dus ook kunnen zeggen dat het de bedoeling is dat wij gevoelens hebben.

Waarom is dat zo gemaakt? Nou dan kunnen we ook op het terrein van gevoelens met God communiceren. Het geeft onze communicatie met God meer mogelijkheden. Iets wat voor ons fijn is, maar ook iets dat zo bedoeld is. Het is de wil van God.

Ben je verdrietig, zeg: Heer ik ben verdrietig. En neem tijd om dat gevoel te delen.

Soms denken mensen dat ze bepaalde gevoelens niet mogen hebben. Van hun overtuigingen. Of van hun omgeving. Of niet van God.

Je mag juist alle gevoelens hebben, maar wel goed dat je verstandig met je gevoelens omgaat.

Het opmerkelijke is dat, als bij ons mensen gevoelens weinig aanwezig zijn, dat het een handicap is. Je bent maar een half mens. Je zit als het ware ‘op slot’. Je kunt alleen ‘in je hoofd zitten’ terwijl een mens ook zijn hart moet kunnen laten spreken.

Door zo’n handicap mis je veel. Je ziet veel van andere mensen niet omdat je gevoelens van andere mensen moeilijk kan herkennen. Je kunt andere mensen moeilijk helpen. Troosten, bemoedigen, lief hebben kun je moeizaam vorm geven.

Als je moeite hebt om je eigen gevoelens mee te maken en te uiten, dan noemt de Bijbel dat ‘je ziel gevangen is’. Een mooie uitdrukking die precies aangeeft waar het om gaat.

Hoe kun je mensen helpen om te leren voelen?
In het kort. Als eerste en dat kan iedereen doen: de ander met liefde en begrip benaderen. Hen die meer van dit onderwerp weten zouden met die persoon naar onderliggende oorzaken kunnen kijken.

Wat je zeker niet moet doen als je wil helpen is die persoon kritisch benaderen, die persoon becommentariëren of die persoon ongevraagde adviezen leveren. Zo breng je iemand nog verder in gevangenschap.

Hoe kun je jezelf (meer) leren voelen?
Wees bewust van de gevoelens die een mens kan hebben. En leer ook hoe met die gevoelens om te gaan. Boos worden is prima, boos blijven niet is al genoemd. Zo weten we dat voor verdriet en rouw tijd nodig is. En angst is in een beperkte mate ook prima omdat het je aanzet om voorzichtig te doen. Op deze site staan nadere tips en achtergronden voor bepaalde gevoelens.

Beleef je gevoelens samen met God. Als je blij ben, dank en prijs God. Als je verdriet of rouw hebt, deel het met God en neem tijd om in zijn aanwezigheid te zijn. Als je je schaamt voor iets, beleef het samen met God, Hij zal de schaamte laten wegebben. Als je boos bent, deel het met God, Hij zal je helpen om weer rustig te worden en degene, die je iets hebt aangedaan te vergeven.

Leren voelen is een heel proces waar lange tijd voor nodig kan zijn. Vanaf het moment dat er bewust gaat leren, gaan dingen groeien, totdat je beseft zo is het goed. Je wordt als het ware opnieuw geboren. Ook een begrip uit de Bijbel.

Hoe kun je verstandig omgaan met je gevoelens?

Als je ontroerd ben, hoe je je niet te verontschuldigen. Wees gewoon even ontroerd. Als je verdriet hebt of rouwt om verlies, moet je daar tijd voor nemen. Laat je niet geforceerd opbeuren door je omgeving. Afgebroken verdriet kan tot trauma’s leiden. En als je boos bent geworden, dat is goed, boos blijven niet goed.

Zo is er met ieder soort gevoel een soort van handleiding. Goed om te weten wat er in die handleiding staat.

Gebroken harten
De Bijbel spreekt over ‘gebroken harten’, zelfs over ‘verbrijzelde harten’. Dit soort dingen gebeuren met je ‘hart’ als je vreselijke dingen hebt meegemaakt. Ook hiervoor is een weg van genezing mogelijk.

Dank aan:
Ik ben voor dit onderwerp op het idee gebracht door een boekje van Noortje Gooskens dat heet ‘Leren voelen’. Voor iedereen aanbevolen om aan te schaffen.

Nadere informatie
Hieronder de linken voor meer informatie:
schaamte en schuld, zie link.
omgaan met angsten, zie link.
omgaan met boosheid, zie link.
omgaan met somberheid, zie link.
omgaan met rouw en verdriet, zie link.
studie over gevangenschap van je ziel, zie link.
studie over gebroken hart, zie link.

We willen opnieuw van Jezus leren. Hij gaf lessen voor een goed leven.